Владислав Притоманов: «Новий закон дозволить Uber  працювати з водієм напряму, а не через «подключашки»

Владислав Притоманов: «Новий закон дозволить Uber  працювати з водієм напряму, а не через «подключашки»

Після розмови з героєм нашого інтерв’ю  в.о. керівника сектору “Транспорт” BRDO Владислава Притоманова в історії з Меморандумом «11 липня» залишилось небагато «білих плям».  Отже наші короткі висновки: з 4-х організацій, які були присутні на заході 11 липня (Американська торговельна палата (АСС), Європейська Бізнес Асоціація (ЕВА), Спілка українських підприємців (СУП) та Офіс ефективного регулювання (BRDO)) тільки BRDO має безпосереднє відношення до написання закону. АСС, ЕВА та СУП пізніше ознайомляться з ним і будуть рекомендувати або не рекомендувати його владі. Всі 4 організації мислять в основному з точки зору бізнесу і держави. Інтереси водія та пасажира відстоюватиме… громадськість. Сподіваємося, під цим поняттям розуміються журналісти, ну, і, представники відповідних міністерств та народні обранці до Верховної ради, в першу чергу з профільних комітетів, який цей закон мають внести.     

Розмова вийшла задовгою і спробуємо скоротити її до мінімуму і ввести читача в курс фактів, які ми знали, або дізналися протягом останніх десяти днів:

З тих законів, про які наші постійні читачі знали є два неприйняті і вже не будуть прийняті. Назвемо їх для простоти законами Вадатурського-Омеляна і Тимошенко.  З високою долею ймовірності нова ВР прийме новий, розроблений в майбутньому закон. Була низка круглих столів, де, в основному «заправляли» три групи, кожна з яких бачить майбутній закон по-своєму. Це Міністерство інфраструктури, Українська Таксомоторна Асоціація та BRDO. В кожного з кожним є певні розбіжності по багатьох пунктах (крім одного – таксометрів, що їх треба скасувати), тому далі в інтерв’ю ми так і писатимемо позиція УТМА, Міністерства та BRDO. 

– Владиславе, чому зустріч відбулася в АСС?
– Bolt є членом АСС, вони нам надали майданчик для зустрічі та займалися організацією події.

– В кожного закону є свої лобісти. В останньому випадку BRDO це робиться прозоро, тобто Uber, Uklon, Bolt, Transflot щось рекомендуватимуть вам, а ви, в свою чергу, – Кабміну та Верховній Раді?
– Незалежно від того, хто сидів би за столом переговорів, позиція BRDO була б такою ж самою, ми відкриті для всіх. А от точкою розбрату було питання необхідності ліцензування та регулювання диспетчерських служб. Що стосується водія, ми хочемо замінити ліцензію на патент, або новий податок, який замінить обов’язкову реєстрацію ФОП та ще ряд документів, які ліцензований таксист має отримувати згідно діючого закону зараз. А далі – питання як регулювати диспетчерські служби. Позиція УТМА, що диспетчерська має надавати державі інформацію про кожну поїздку, про кожного водія, аби перевіряти чи виконується поїздка водієм, який має ліцензію. І, відповідно, штрафувати Інформаційно-диспетчерську службу (ІДС), якщо таке замовлення було виконано. Наша позиція більш ліберальна та м’яка – BRDO пропонує контролювати ситуацію за допомогою патенту та Меморандуму, який ми підписали. Бізнес сам буде зацікавлений у наявності   патенту в своїх водіїв.

Про другу і третю сторони. В останнє ми спілкувалися з головою УТМА Андрієм Антонюком в червні 2017-го, коли відома модельєрка Тетяна Зацерковна потрапила в аварію
, викликавши машину на євробляхах  через додаток Uber. Як не крути, в УТМА про Меморандум знають, і ми спробуємо взяти коментар в Андрія Антонюка із приводу  закону (законів), які потраплять до нової ВР.  Про позицію Міністерства Інфраструктури до обрання нового Кабміну поки говорити безглуздо, бо вже осінню з великою долею ймовірності ми отримаємо абсолютно новий уряд.

– Існує дуже багато сильних компаній, сильних гравців в своїх містах, які працюють кілька десятків років. Багато хто платить білі зарплати. В декого є ліцензія на диспетчерські. Що робити їм? Чи долучаться вони до написання закону? Чому ви орієнтуєтеся на Uber, компанію з не зовсім білою репутацією? Компанію яку заборонили в багатьох країнах Європи. От зовсім недавно шеф-редактор видання «Чемпіон» Дмитро Копій їздив на матч Брюгге – Динамо та дивувався у своєму facebook чому в Бельгії ще нема Uber. І дуже здивувався, коли дізнався, що його вже заборонили.

    • – Заборонити компанію в будь-якій країні, особливо, в Бельгії, неможливо. Там вони працюють по шляху, який пропонує УТМА. Якщо ви працюєте з ринком таксі, то ви маєте працювати з водіями, які мають ліцензію, техогляди, машину. Тобто, фактично, найняти водія на роботу. У Uber, Bolt, Uklon інша схема ведення бізнесу – інформаційно-цифрова. Фактично, вони є лише посередником між водієм та пасажиром.    Uber працює не так відкрито в Україні, і є бажання самого Uber цей формат змінити. Вони хочуть відмовитися від «поключашек»

(фактично це прокладки, які дозволяють Uberу вберегти себе від серйозних позовів, як це було в вище розглянутому прикладі  у 2017 з Тетяною Зацерковною)

    • .

– Яка ж тоді відповідальність, як в прикладі з Тетяною Зацерковною?
– Тільки репутаційна. Але вони намагаються слідкувати за якістю машин, водіями, але всі скарги . Те, що пропонуємо ми – дозволить прибрати ці «подключашки» і працювати з водієм напряму. Також наш закон дозволить зробити таксометр цифровим і позбавить таксистів вимог купувати дороге обладнання.

– Що Ви пропонуєте в своєму законі ліцензованим водіям? Які бонуси або «плюшки»? Може дозвіл на проїзд в полосі транспорту, чи ще щось?
– По-перше, таксі можна прирівняти до громадського транспорту і тоді таксі зможе їздити по транспортній полосі. Думаю в кінцевому тексті законі це буде прописано. Із приводу стоянок: кожна муніципальна влада встановлює свої правила. Наприклад, якщо аеропорт «Бориспіль» вирішує, що поруч має бути стоянка таксі, то він видає відповідне розпорядження, оборудує певним чином і надає такі можливості.

– Де в майбутньому законі інтереси пасажира? Де гарантія що його не повезе судима людина, алкоголік, наркоман, людина з поганим зором.
– По-перше, жоден закон не має обмежувати судиму людину в праві на роботу. За ними має слідкувати пенітенціарна служба, особливо за тими, хто вийшов на поруки. За здоров’ям людей має слідкувати організація, яка видавала права.

– Чи передбачає закон певну кількість техоглядів протягом року?
– Згідно директиви ЄС, автомобіль таксі має проходити техогляди два рази на рік. Плюс я знаю, що в команді «Слуги народу» є проект закону про сертифікацію транспортних засобів.
Знов питання про Uber. Чи вивчали Ви питання сплати ними податків? Які покарання для них передбачені, якщо будуть виявлені певні порушення, як в інших державах?
– Буде робитися «контрольна закупка» через додаток Uber. Якщо на замовлення кілька разів приїде не ліцензований водій, то піде розголос, що Uber працює з не ліцензованими водіями. Водії, відповідно, не підуть більше працювати в Uber і вони програють конкуренція.   А диспетчерська має платити податки. Але Uber – міжнародна компанія, особливо як така, яка продає послуги через Інтернет. Але це регулюється дуже слабко. Це має регулюватися законом про електронні послуги, а не законом про таксі.

– Коли буде представлено текст Вашого закону?
– До кінця серпня, сподіваюся, він вже буде готовий.

– Тоді, я набираю Вас 1 вересня.
– Добре.

5.00 середній рейтинг (97% рахунку) - 1 голос

Comment (1)

Залишити відповідь

Увійти або зареєструватись: