Огляд літаючих таксі

Огляд літаючих таксі

Ми давно не писали про літаючі таксі. А прогрес не стоїть на місці. І рано чи пізно він дійде і до нас.

Uber
Сервіс Uber давно встиг поширитися по світу і вже прописався більш ніж 70 країнах, але тепер компанії стало мало звичайних доріг і вона придивляється до небесних шляхах. Приступити до їх освоєння вона розраховує вже в 2020-му році – тоді, відповідно до планів, повинні початися випробування літальних апаратів, а запуск комерційної послуги намічено на 2023-й.

Заради досягнення цієї мети Uber не соромиться залучати до роботи людей, що володіють досвідом в авіаційній галузі. Наприклад, в команду проекту Elevate, в рамках якого і ведуться роботи над аеротаксі, входить Марк Мур, раніше спроектував для NASA концепт літального апарату, здатного злітати і сідати вертикально. Саме такі машини і стануть працювати в майбутню службу.

До слова, за їх розробку відповідає не Uber, а 5 партнерів, в число яких входить, наприклад, підконтрольна Boeing компанія Aurora Flight Sciences. У січні розроблений нею літальний апарат PAV (Passenger Air Vehicle) успішно пройшов перші тести в повітрі. В рамках випробувань він зробив вертикальний зліт, після чого ненадовго завис і приземлився. Здається, що це небагато, але лише рік тому у Aurora була тільки ідея

Bell Nexus
Інший партнер Uber – компанія Bell – теж працює над літальним апаратом, але поки відстає від “дочки” Boeing. На сьогоднішній день у неї готова концептуальна модель Nexus, яка була презентована на початку року на виставці CES 2019.

Airbus
Поки Boeing допомагає Uber, її європейський конкурент Airbus теж без діла не сидить. Спільно з Audi він працює над вельми оригінальним проектом під назвою Pop.Up Next. Розроблений ними концепт складається з пасажирської капсули і пари транспортних модулів, один з яких призначений для її перевезення по повітрю, а другий – по землі.

Поки партнери продемонстрували працездатність свого творіння лише за допомогою моделі, виконаної в масштабі 1: 4, але Audi оптимістично вважає, що сервіси літаючих таксі можуть з’явитися вже в наступному десятилітті.

Airbus Vahana
Pop.Up – не єдина спроба Airbus переосмислити міський транспорт. Європейський авіагігант працює відразу над двома моделями аеротаксі, одна з яких називається Vahana, а друга – CityAirbus. Обидві повинні мати можливість вертикального зльоту і посадки, працювати на електротязі і пересуватися в автономному режимі, але Vahana розрахована на одного пасажира, а CityAirbus – на двох-чотирьох.

З першої Airbus поки просунулася далі. Vahana вже пройшла через 50 тестових польотів загальною тривалістю 5 годин. Передбачається, що до 2020-го року європейський авіабудівник покаже готову до серійного виробництва модель. Що стосується CityAirbus, то йому ще тільки належить зробити випробувальний політ.

Volocopter
Запустити власні служби аеротаксі планують не тільки великі компанії, а й молоді стартапи. Volocopter якраз з таких. Німецькій компанії немає ще й 10 років, але плани у неї самі що ні на є грандіозні. Вона розробляє власний літальний апарат під назвою Volocopter 2X, який буде мати можливість вертикального зльоту і посадки.

За задумом, він зможе брати на борт двох пасажирів і пересуватися в автономному режимі на відстань до 27 кілометрів за умови, що швидкість буде складати 70 км/год. Максимальна тривалість перебування в повітрі – 27 хвилин при швидкості 50 км/год.

У те, що ця ідея буде реалізована, вірять досить авторитетні інвестори, такі як Daimler і Intel. Вірять в це і потенційні клієнти. Наприклад, минулого місяця адміністрація аеропорту Франкфурта-на-Майні домовилася з Volocopter про спільне запуску сервісу повітряних таксі. А в минулому році випробувати літальні апарати вирішила німецька рятувальна служба ADAC Luftrettung – вона подумує використовувати їх для перевезення пацієнтів.

Але і за межами будинку Volocopter знайшов вдячну публіку. Ще в 2017-му компанія провела тестові польоти 2X в Дубаї, де влада хоче, щоб до 2030-го чверть всього пасажиропотоку в місті доводилося на безпілотні транспортні засоби, в тому числі і літаючі. В цьому році німецький стартап проведе випробування своєї розробки в Сінгапурі.

Kitty Hawk
Багато хто віддає перевагу йти не стільки за ідеєю, скільки за людьми. Прихильники цієї логіки повинні звернути особливу увагу на компанію Kitty Hawk, названу на честь міста, поблизу якого брати Райт здійснили перший політ. Втім, примітний Kitty Hawk зовсім іншими іменами. По-перше, в його створення вклав кошти один із засновників Google Ларрі Пейдж, а по-друге, сьогодні його очолює Себастьян Трун – американський вчений, який доклав руку до створення функції Street View в картах Google, а також автономного автомобіля Waymo.

Kitty Hawk Cora
Стартап, який підтримують двоє майстрів IT-світу, має намір створити власний сервіс літаючих таксі, який, за попередніми розрахунками, з’явиться на світ до 2022-го року. Втім, реліз на першому етапі буде обмежений територією Нової Зеландії, де до 2050-го збираються повністю перейти на транспорт з нульовим рівнем викидів, а майбутня служба Kitty Hawk є частиною цієї амбітної ініціативи.

З місцевим урядом ще з минулого року ведуться відповідні переговори, результатом яких має стати сертифікація апарату. Він, до речі, вже існує. Йдеться про машину під назвою Cora. Згідно з проектом, вона зможе транспортувати двох чоловік. Відомо, що апарат буде літати на висоті від 150 до 900 метрів з максимальною швидкістю 177 км / год, а одного заряду акумуляторів повинно вистачити на 100 км шляху.

Lilum
Транспортний засіб німецької компанії Lilium куди спритніше і далекобійні. По крайней мере, за попередніми розрахунками, модель під назвою Jet зможе розвивати швидкість до 300 км/год і триматися на льоту до 300 кілометрів. Керівництво компанії навіть має уявлення про те, в яку суму обійдеться поїздка на такому таксі – переліт з Манхеттена в аеропорт імені Джона Кеннеді буде коштувати менше 40 доларів.

Але поки це розрахунки і плани, а якщо говорити про більш конкретні кроки, то сьогодні у Lilium є домовленість з державної компаній “Швейцарські федеральні залізниці” (SBB) про спільну розробку повітряних таксі. Але і це знову-таки тільки перспектива, якої до того ж не всі раді. У швейцарському міністерстві транспорту вважають, що краще б в SBB вирішила проблему із запізненням поїздів.

Втім, це вже не справа Lilium. Її завдання побудувати літальний апарат. Прототип у компанії вже є, і свій перший тестовий політ він здійснив ще в 2017-му. Час у Lilium ще предостатньо – запускати сервіс таксі раніше 2025-го року вона не планує.

Фокус

5.00 середній рейтинг (97% рахунку) - 1 голос

Залишити відповідь

Увійти або зареєструватись: